Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Teatr Studio

2007.09.27 g. 19:54

"Drewniany człowiek" premiera w Studio


Zapraszamy na prapremierę „Drewnianego człowieka”  na dużej scenie Teatru Studio 5 X o godzinie 19.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz, reżyseria, scenografia     Stasys Eidrigevicius
Współpraca literacka                         Ewa Bułhak
Ruch sceniczny                                  Zbigniew Papis
Muzyka                                              Tadeusz Sudnik
Światło                                               Mirosław Poznański
Projekcje                                            Jerzy Karpiński

 

Asystent reżysera                               Krzysztof Strużycki

 

Aktorzy:

Bartłomiej Krat
Mateusz Lewandowski
Krzysztof Strużycki
Karol Wróblewski
Mirosław Zbrojewicz
Wojciech Zieliński

 


W spektaklu „Drewniany człowiek” Stasys Eidrigevicius,  wraca do lat dzieciństwa spędzonego na Litwie, do wspomnień rodziców, do prostych prac domowych. Życie w symbiozie z naturą, lasem, drzewami - ścinanie drzewa, prace w polu, dla dziecka nudne i uciążliwe z biegiem lat nabierają nowego, inicjacyjnego znaczenia. Wracając do dzieciństwa artysta odwołuje się do metafory drzewa o rozrośniętych korzeniach, których nie widać, ale są niezwykle istotne, tworzą tożsamość człowieka i artystę. Drewno jest też tworzywem, z którego artysta rzeźbi maski,  za którymi ukrywa swoje kolejne wcielenia. Stasys - malarz, grafik opowiada o procesie twórczym. Odbijanie grafiki, powstanie obrazu, malowanie pastelami, są jak lekcja o sztuce
i wrażliwej obserwacji codzienności – świata, przeznaczona dla młodzieży
i widzów dorosłych. Reżyser ruchu scenicznego Zbigniew Papis sugestywnie ożywia wizje Stasysa. Współpraca obu twórców zaczęła się przy pierwszym autorskim spektaklu Stasysa Eidrigeviciusa „Biały jeleń”, które swoją premierą miało na scenie Teatru Studio w 1993 roku.

 

 

- Początki mojego zainteresowania teatrem – mówił artysta w wywiadzie udzielonym Zbigniewowi Taranience przed premierę swojego pierwszego spektaklu „Biały jeleń” w Teatrze Studio w 1993 roku -  sięgają jeszcze czasów szkolnych. Ale myślę, że budowanie przestrzeni z przedmiotami czy ograniczanie człowieka jakimiś ścianami lub murami - więc cała droga mojej twórczości - także prowadziła do teatru. Czasem długo noszę w sobie różne pomysły, ale ich nie realizuję ze względu na brak warunków czy pomocy. Dobrą okazją dla zrobienia mego przedstawienia stała się propozycja (…)”
Premierze przedstawienia „Drewniany człowiek” towarzyszy wystawa plakatów Stasysa Eidrigeviciusa „Maska” w foyer Teatru Studio.

 

„Stasys. Takim imieniem znaczy swoje prace. Starannymi jak u dziecka literami pisze także tytuły, wyjaśnienia, didaskalia i swoje własne teksty.
To malarz i rysownik bez zaszeregowania, twórca osobny, niepodległy modom, którego wyobraźnia związała się z ziemią polsko-litewskiej północy, jej pejzażem, baśniami, pieśnią i obrzędem. Jest to wpływ delikatny, a jednak widoczny w jego nadrealistycznych wizjach. Artysta urodził się w Mediniskiai na Wileńszczyźnie. Tam studiował w wileńskim Instytucie Sztuk Pięknych, debiutując jeszcze w czasie studiów. W 1980 roku zamieszkał na stałe w Polsce. Jego kompozycje, początkowo mieszczące się w jednej dłoni, z czasem się powiększały, aż do przymierza z trójwymiarem i przestrzenią. Stasys ma za sobą wiele instalacji i performansów, doświadczenia z których posłużyły następnie jego własnemu teatrowi. Wystawa „Maska” przedstawia jego malarstwo zamienione na formę plakatu i jest uzupełnieniem plastyki i słowa, zaistniałych obok na scenie. Maska to prastary rekwizyt teatralny, przez swoją symbolikę ważny dla Stasysa. Łączna obecność w Studio tych kilku wcieleń sztuki odkrywa nam Eidrigevičiusa na nowo. Ujawnia artystę wiążącego w jedną materię słowo, dźwięk, obraz i nasze emocje” - pisze o twórczości Stasysa Danuta Wróblewska z Galerii Studio.

 

Wystawa czynna do 25 października 2007
w dni powszednie z wyjątkiem poniedziałków
w godzinach 12–17, w niedziele i święta w godzinach 14–17.30
oraz przed spektaklami teatralnymi
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa, tel. 0 22 656 69 91

 

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy